İkinci El Raf Fiyatları Ne Kadardır?

İkinci el raf fiyatları, raf fiyatları, ikinci el raf

İkinci el raf satın almak isteyenlerin akıllarına gelen ilk sorulardan bir tanesi ikinci el raf fiyatları ne kadar sorusudur. İkinci el raf fiyatları aslında sabit bir oranda değildir. Çünkü her bir rafın ve raf sisteminin sağlamlılık düzeyi farklıdır. Bu nedenle sabit bir fiyat vermek pek mantıklı değildir. Nitekim ikinci el fiyatlarını belirleyen bazı temel unsurlar bulunmaktadır. BU temel unsurların en başında ikinci el rafın üretilmiş olduğu malzeme ve kullanım alanları gelmektedir. Metal, çelik, cam, ahşap vb. olmak üzere birçok farklı malzemeden raf üretimi yapılmaktadır. Bu rafların daha çok metal ve çelik olanlarının ikinci elleri bulunmaktadır. Diğerleri kullanım süresi içerisinde gereğinden fazla yıprandıkları için ikinci elleri pek kullanışlı olmamaktadır. Metal rafların fiyatları ise çelik rafların fiyatlarına göre daha ucuzdur. Elbette bunun en temel nedeni ise metal rafların daha hafif yükler taşıyabilmesidir.

Rafların kullanım alanları da ikinci el fiyatlarını belirleyen bir diğer unsurdur demiştik. Bunu biraz açacak olursak şöyle bir çıkarımda bulunabiliriz. Depoda kullanılacak raflar ile işletmenin müşterilerine ürünlerini sergileyeceği alanlarda kullanacağı rafların fiyatları arasında bayağı bir fark bulunmaktadır. Bu fark ikinci el piyasasında da geçerlidir. Depoda kullanılan raflar daha komplike yapılarda olduklarından ve daha sağlam olmaları gerektiğinden fiyat açısından daha üst seviyededir. Gördüğünüz gibi ikinci fiyatlarını etkileyen birçok şey bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan İkinci El Raf Almak Mantıklı Mı? başlıklı makalemizde çıkma raflar, ikinci El Raf ve ikinci el raf almak hakkında bilgiler verilmektedir.