RAF SİSTEMLERİ VE DEPOLAR ARASINDAKİ İLİŞKİ

raf sistemleri, raf sistemlerinin depolardaki kullanımı, depolar ve raf ssitemleri

Pek çok iş kolu için ürün stoku gerçekleştirmek oldukça karlı bir iştir. Ticaretle ilgilenen kimseler stok olarak ellerinde bulundurdukları uzun ömre sahip ürünleri sonrasında müşterilere sunmayı düşünmektedir. Ürünlerin müşterilere etkili bir biçimde sunulması da oldukça önemli bir husustur. Tüm bu sebeplerden dolayı raf sistemleri arasında depo raflarının kullanım alanlarının da diğer raf sistemlerine göre daha geniş olduğunu belirtebiliriz. Hem stok amaçlı depolarda ihtiyaç duyulan raflar hem de bakkal, mağaza veya market gibi müşterilere sunulan rafların tamamında depo raf sistemleri kullanılmaktadır. Genel anlamda çok geniş bir sektöre hitap eden raf sistemleri, yeni iş yeri kurmak isteyenlerin de en temel ihtiyaçlarının başında gelmektedir. Bu açıdan düşünüldüğünde yeni bir iş kuran kimse için maliyet oldukça büyük bir önem taşır. Böyle bir durumda da dayanıklı yapıları ve uzun yıllar kullanılabilme özelliklerinden dolayı ikinci el raf sistemleri çok daha fazla tercih edilmektedir.raf sistemleri, raf sistemlerinin depolardaki kullanımı, depolar ve raf ssitemleri

Yeni alınmış bir raf sistemi ile aynı işleve sahip olup, çok daha uygun fiyatla alınan ikinci el raf sistemleri ile kazançlı çıkmaz kaçınılmazdır. Raf sistemleri ile ürünler ihtiyaç halinde rahatlıkla bulunabilir ve düzenli olarak raflara yerleştirilir. Ayrıca dar alanlarda daha çok ürün yerleştirme yapılmasına da imkân sağlar. Depolama raf sistemlerinde yaşanan en büyük problemlerin başında boyut olarak büyük ve ağır olan ürünlerin raf sistemlerine yerleştirilmesi ve raflardan indirilmesidir. İkinci el raf sistemleri arasında yine uygun fiyatla sahip olacağınız paletli raf sistemleri ile bahsi geçen ürünlerin istiflenmesi de indirilmesi de oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilir.

Bir önceki yazımız olan Eskilerden Kurtulmanın Yolu Hurdaya Ayırma başlıklı makalemizde 2. El Raf Sistemleri, Çıkma Ağır Yük Rafı ve Çıkma Hafif Hizmet Rafı hakkında bilgiler verilmektedir.